Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Kadının Kilo Verme Serüveni

DiyetGarip bir başlık olduğunun ben de farkındayım, ama bence bu tanımlama bizler için çok uygun. Bakın anlatayım; masa başı işler yüzünden metabolizmamız durma noktasına geldi (değil mi?). Diyet yapmaktan içimiz dışımıza çıktı. Yani anlayacağınız bizim bu bitmek tükenmek bilmeyen maceramız artık çooook uzadı. Ben diyorum ki, bu işe bir son verelim artık; ne ise o olsun. Yok yok iyi anlamda demek istedim.

Hazır sonbahar gelmişken biraz vücudumuza bakalım… Havalar çok sıcak olduğu için vücudumuza krem sürmek çok zordu Ben çok terlediğim için itiraf ediyorum sürmedim.

Uzun zamandır inceltici kremlerin işe yarayıp yaramadığı tartışılıyor. Bu kremler arasında etken maddesi çok güçlü olanlar mevcut. Özellikle kafein artık pek çok ürünün içinde bulunmaktadır. Kafein içeren ürünler aynı zamanda selülit önlemede de kullanılmaktadır. Hatta içeriklerinde yağ hücrelerini etkileyerek küçülmeye iten etken maddelerde bulunmaktadır. Bu sayede cilt önce dış görünümünü düzeltir. Yani selülit görünümü yavaş yavaş ortadan yok olurken alt deriye kadar inen ürün orada da yağ hücrelerini küçültmeye başlar.

Ürün seçiminizi biraz da vaktinize göre tayin etmeniz gerekmektedir. Krem ve süt formundaki ürünler yağ bazlı oldukları için emilmeleri jel (su bazlı) ürünlere göre daha uzun sürmektedir. Ama cildiniz kuru ise krem olanları seçmenizi tavsiye ederim. Hatta mümkünse günde iki kere ayak bileğiniden kasıklarınıza doğru dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Ayak bileğinin iç kısmında, diz kapaklarının arkasında ve kasık bölgesinde lenf düğümleri mevcuttur. Ürünü uygularken bu bölgeleri tetiklediğiniz takdirde vücudunuzun tepkileri daha hızlı olacaktır.

Bu arada Fransa’da bir yapılan bir araştırma sonucunda en etkili (kadınların söylemleri üstüne) on ürün listelenmiş. Ben de bu bilgiyi sizlerden gizlemek istemedim. Artık varsa bildiğiniz bir şey, siz de bana söylersiniz artık…

Pervin Bulgak
Pervin Bulgak
Bio-Kozmetoloji Uzmanı