Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Göz Bakımı

Göz bakımıGöz özen ister, bakım ister, krem ister, masaj ister… Birden bire kendimi kaptırmışım özür dilerim. Çok yakın bir tarihte 35 yaşına girdiğim için olsa gerek, gözlerime takmış bulunmaktayım. Bu yüzden ne yapmak, ne yapmamak lazım iyice bir araştırdım.

Gözler kalbin aynasıdır. Bu cümle öyle güzel aktarmış ki, bana üstüne laf söylemek düşmedi.

Yüzümüzdeki en hassas ve kırılgan bölge göz çevresidir. Çünkü tüm cildimize oranla 7 kat daha incedir. Yapılan en büyük hata, yüzümüze kullandığımız ürünü gözlerimize de kullanmaktır. Göz bölgesi için hazırlanmış ya da üretilmiş özel ürünler kullanılmalıdır.

Bir takım besinlerin gözlere iyi geldiği bilinmektedir. Özellikler A vitamini içeren yiyecekleri bolca tüketmenizi tavsiye ederim. Gözleri bozuk kişilerin sık sık göz çevresini ovaladıkları için bu bölge tahrip olmaktadır. Eğer gözlerimize iyi bakarsak, bunun göz çevresi dokusuna çok faydası olacaktır.

Gözler (aslında tüm makyaj), yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir. Rimel temizlenmeden yatılırsa göz altlarında ve kenarlarında ince kırışıklıklar ve kuruma olmaktadır. Yumuşak bir yağ bazlı göz çevresi temizleyici sayesinde makyaj arındırıldığı gibi göz çevresi de yumuşatılmış olur.

Gözleriniz şişiyorsa:
4 yemek kaşığı ıhlamuru ve 1-2 yaprak adaçayını 1 çay fincanı kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzüp soğumaya bırakın. 2 makyaj pamuğunu çaya batırıp göz kapaklarınıza uygulayın. 10 dakika bekleyip, yıkayın.
Maden suyu ve sütten elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına dökün ve her sabah bunlardan bir tanesi ile göz çevrenize masaj yapın.

Tüm bunların yanı sıra iyi bir göz kremi kullanmalısınız. Tavsiye ettiklerim:

Yakında gözaltı morlukları için geri geleceğim…

Pervin Bulgak
Pervin Bulgak
Bio-Kozmetoloji Uzmanı