Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Göz Altı Morlukları

Göz Altı MorluklarıSizlere söz verdiğim üzere, göz altı morlukları ile ilgili araştırmamı da yapmış bulunmaktayım. Sıkıntı verici bir problem olduğunu bildiğim için son derece ciddi bir yazı yazdım. Aslında arkadaş baskısına uğradım. Uzun yılardır morluk problemi ile mücadele eden arkadaşım adına yaptığım araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim.

Gözlerimizin ne kadar hassas organlar olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bakımları konusunda cildimizden daha çok dikkat istiyorlar. Çok yorgun olduğumuz zaman, gözlerimizi dinlendirmek için mutlaka 1-2 dakika ayırmamız gerekiyor. Örneğin, sallama rezene çayını 10-15 saniye sıcak suda beklettikten sonra gözlerimizin üzerine koyup 1-2 dakika bekletirsek şişkinlik azalacaktır.

Göz altı morluklarının 3 nedeni vardır:

  • Göz altında pigmentlerin artması
  • Göz altı damarlarda genişleme ve kanın mor renginin ciltten görünmesi
  • Göz altı şişliklerinin fazla belirginleşip gölge yapması

Bunlar dışında da göz altı morluk sebepleri mevcuttur. Örneğin:

Hamilelik döneminde ve hemen akabinde göz altı morlukları ve deri lekeleri görülmektedir. Bazı ırklarda genetik olarak gözlemlenmektedir (Hindistan ve Pakistan).

Uzun süreli antibiyotik alınması da göz altı morluklarına neden olabilir. Bu antibiyotikler genelde tetrasiklin grubudur.

Bazı hastalıklarda da göz altı morluklar oluşur. Bu hastalıklar: Kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, guatr, bazı kan hastalıkları, K Vitamini eksikliği, böbrek üstü rahatsızlıklarıdır.

Göz altı morluklarının giderilmesinde nemlendirici ve renk açıcı kremler, masajlar, makyaj, kimyasal soyulma, lazer, radyo frekans ve cerrahi yöntemler etkilidir.

Kozmetik olarak tavsiye edebileceğim ürünler:

 

Gözaltı Morlukları için Bitkisel Maske:

  • 1/4 Patates
  • 2 çay kaşığı badem yağı
  • 1 yumurta akı

Patates, kabuğu soyulduktan sonra rendelenir. Badem yağı ve yumurta akı ilave edildikten sonra iyice karıştırılır. Bu karışım göz altlarına uygulanır. 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.
Not: Maskenin gözün içine kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Pervin Bulgak
Pervin Bulgak
Bio-Kozmetoloji Uzmanı