Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Boyun Bakımı

Boyun bakımıYüzümüze, gözümüze baktık ama boyun bölgemize yeterince hassas davranmadık. Cildimiz ne kadar bakımlı ve genç olursa olsun boyundaki kırışıklık ve sarkmalar ne yazık ki nahoş bir görüntüdür.

Boyun derisi en az göz bölgesi kadar hassastır. Bu da demek oluyor ki boynumuz özel ilgi ister. Yoksa sarkma ve yatay çizgiler canımızı çok sıkar. Peki, dikkat etmemiz gereken konular nelerdir?

Boynu dik ve vücudun ortasında tutmak
Boynumuzu her tür işi yaparken öne doğru eğeriz. Bunun sonucunda yatay çizgiler oluşur ve hatta bazen çene altı sarkması da buna eşlik eder. Dik oturmak, kafa ve boynu dik tutmak bunların oluşumunun önüne geçer.

Doğru yastık ve doğru yatış şekli
Fazla yüksek ve ergonomisi bozuk yastıklar boyun çizgilenmesine sebep olur. Sırt üstü yatmak ve yumuşak kılıflı yastıklar kullanmak kırışıklıkların önüne geçmenize yardımcı olur. Yumuşak yastık kılıfları cildinizi çizmediği için kırışıklıkları tetiklemez.

Güneş
Güneşin zararını en çok dekolte ve boyun bölgesi hisseder. Kurur, lekelenir ve kırışır. Güneş koruyucusu kullanırken (Ben zaten her gün kullandığınızı varsayıyorum) boyun ve dekolte unutulmamalıdır.

Önerdiğim ürünler:

 

Bitkisel boyun maskesi:
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 2 tatlı kaşığı buğday filizi yağı
  • 1 yumurta akı

Zeytinyağı ve buğday filizi yağı karıştırılır; ardından yumurta akı ilave edilir. Hazırlanan maske boyun ve dekolteye sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır ve maden suyu ile kompres yapılır. Bu bakım haftada bir gün uygulanabilir.

Pervin Bulgak
Pervin Bulgak
Bio-Kozmetoloji Uzmanı