Kışlık Cilt Bakımı

Kışlık cilt bakımıCilt bakımı da kıyafetleriniz gibi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Yazın güneşten korunma ve bronlaşma üzerine yoğunlaşırken, kışın kuruluklardan ve çatlaklardan korunmak için nemlendirme ile uğraşıyoruz. Soğuk, düşük nem oranı ve rüzgarlar cildimizin doğal yapısını bozarak kurumasına ve çatlamasına sebep oluyor. Kışın bile cildinizi yumuşuk tutmak için size bazı önerilerimiz var:

Sıcak değil, ılık su kullanın
Sıcak su cildin nemini aldığı için ılık su ile duş almak gerekiyor. Eğer sıcak banyo alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, olabildiğince kısa tutmanız; uzun uzun sıcak su ile banyo yapmamanız gerekiyor. Elinizi de sıcak değil ılık su ile yıkamalısınız. Eğer elinizi yıkarken eliniz kızarıyorsa, su gereğinden fazla sıcak demektir.

Duştan ve elinizi yıkadıktan sonra cildinizi nemlendirin
Kışın cildinizi yumuşak tutmak için nemlendirici en önemli yardımcınızdır. Nemlendiricleri cildinize cildiniz hafif nemliyken uygulamanızdır. En iyi yöntem, cildinizi havlu ile hafifçe kurulamak ve nemlendirici uygulamaktır.

Umumi lavabolardaki anti-bakteryal sabunlar cildi aşırı kuruturlar. Bu yüzden çantanızda küçük bir krem sabun taşımanızda fayda var. Ayrıca tırnağınızın etrafındaki sert derileri zeytinyağı ile ovmarak masaj yapmanız ve iş yerinizdeki masanızda sürekli nemlendirici bulundurmanız çok işe yarayacaktır.

Haftada bir ya da iki kez cildinizdeki ölü derilerden kurtulun
Ölü derileri arındırılmış cilde uygulanan nemlendiriciler çok daha etkili olmaktadır. Bu yüzden haftada bir ya da iki kez ovalama (scrub) ürünleri kullanarak yüzünüzü ve vücüdunuzu ölü derilerden arındırmalısınız. “Scrub” ürünleri en etkili şekilde kullanmak için kuru cilt üzerine (çok kuru geliyorsa bir losyonla incelterek) 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulamalısınız.

Hava nemlendiricisi kullanın
Kaloriferler havadaki nemi büyük ölçüde düşürmektedirler. Cildin nemli kalabilmesi için havadaki nem oranını en az %30 olması gerekir. Kalorifer ile ısınan evlerde ise bu oran %10 civarındadır. Bu yüzden yatak odanızda bir hava nemlendiricisi kullanmalı, hatta odanızın kapısını kapatarak nemli havanın odada içerisinde kalmasını sağlamalısınız.

Sabun yerine krem bazlı temizleyici kullanın
Sabun cildinizi kuruttuğu için içerisinde gliserin bulunan krem bazlı temizleyiciler kullanmalısınız.

El ve ayaklarınıza özel bakım uygulayın
Evden çıkmadan önce ayaklarınıza yoğun bir nemlendirici sürüp sonra çorabınızı giyin. Ellerinizi de nemlendirdikten sonra elstrongen giyerek dışarı çıkın. Akşamları daha özel bir bakım için ayağınıza nemlendirici uyguladıktan sonra üzerini straç film ile kapladıktan sonra çorap giyin ve birkaç saat otururarak ya da yatarak bekleyin. Elinize de benzer bir uygulamayı yarım saat için uygulayabilirsiniz.

Su içmek cildinizi nemlendirmez
Birçok kişi, çok su içmenin cildi nemlendirmeye yarayacağını düşünür. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar, bunun gerçek olmadığını göstermektedir. Çok su içmek sağlığınız için yararlı olabilir, ancak kışın cildinizin kurumasını engelleyemesini beklemeyin.

Dudaklarınızı unutmayın
Dudaklarınızı yalamak dudaklarınızı nemlendirmez, tersine daha çok kurumasına neden olur. Dudaklar vücudun kalanına göre daha az tutar, bu sebeple daha çabuk kurur. Çok basit olarak dudak bakım ürünleri kullanmalı, bir diş fırçası ile dudaklarınızı dairesel hareketlerle fıçalayarak ölü derilerden arındırmalısınız.

Yüzünüzü unutmayın
Sert rüzgarların kışın yüzünüze büyük etkileri vardır. Evden çıkarken yüzünüzü nemlendirip bir atkı ile korumalısınız. Eğer cildiniz çok hassas ise, yüzünüzü musluk suyu ile durulamamalısınız. Musluk suyunda cildi kurutan birçok mineral bulunmaktadır. Böyle bir durumda yüzünüzü durulama gerektirmeyen ürünler ile temizlemelisiniz.

Balık yağı hapları kullanın
Yapılan araştırmalar, Omega-3 balık yağı haplarının cildi yumuşattığını göstermektedir. Bu hapları kullanmaya başladıktan sonraki 6 hafta içerisinde cilt, saç ve tırnaklarda önemli oranda iyileşme gözlemleyeceksiniz.