İnternetten Güvenli Alışveriş Rehberi

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte sayıları hızla artan alışveriş siteleri, kullanıcılara fiziki mağazalara göre daha çok çeşit ve daha uygun fiyatlar sunmaya başladılar. Bu sitelerin işletme maliyetleri, mağazalara oranla oldukça düşük olduğundan, aradaki fark müşteri lehine fiyatlara yansıdı. Ancak özellikle ülkemizde, uygun fiyatlara rağmen insanların internet üzerinden alışveriş konusunda güvensizlik sergilediği gözlemlenmektedir. Oysa doğru yöntemler izlendiği takdirde, internet üzerinden alışverişin avantajlarından faydalanmanın hiçbir riski bulunmamaktadır.

İnternet üzerinden güvenli alışveriş konusunda size bazı önerilerimiz olacak:

  • Bildiğiniz, daha önce denenmiş ve memnun kalınmış, arkasında büyük şirketlerin olduğu, yıllardır bu işi yapan siteleri tercih edin (Örneğin: Amazon, Hepsiburada, Strawberry Kozmetik, vb.). Bu sitelerde müşteri memnuniyetine büyük önem verilmekte olup, müşterilerle ilgilenecek çağrı merkezleri dahi bulunmaktadır.
  • İnternet üzerinden tüm alışverişlerinizde tek bir kredi kartı kullanın.
  • Eğer bankanız bu hizmeti sağlıyorsa, kredi kartınıza ait bir sanal kart oluşturun ve internet üzerinden alışverişlerinizde yalnız bu kartı kullanın. Sanal kartı, mevcut kredi kartınıza bir ek kart gibi düşünebilirsiniz. Tamamen ayrı kart numarası ve güvenlik kodu bulunan sanal kartınızın limitini bankanızın internet şubesinden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Normalde limitini 1 TL olarak belirleyip, alışveriş öncesinde yapacağınız alışverişe uygun bir tutara çıkarabilirsiniz. Sanal kartınızı bankanızın internet şubesinden 1-2 dakika içerisinde oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Eğer bankanızda sanal kart hizmeti yoksa, düşük limitli bir kart kullanarak olası riskleri en aza indirebilirsiniz.
  • İnternet üzerinden satın aldığınız malların teslimatında paketi kargo görevlisinin yanında açarak ürünü kontrol edin. Eğer üründe herhangi bir sorun varsa bir tutanak düzenleyerek ürünü teslim almayın, firmaya iade edilmesini isteyin.