"tarif" etiketli yazılar

Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Boyun Bakımı

Boyun bakımıYüzümüze, gözümüze baktık ama boyun bölgemize yeterince hassas davranmadık. Cildimiz ne kadar bakımlı ve genç olursa olsun boyundaki kırışıklık ve sarkmalar ne yazık ki nahoş bir görüntüdür.

Boyun derisi en az göz bölgesi kadar hassastır. Bu da demek oluyor ki boynumuz özel ilgi ister. Yoksa sarkma ve yatay çizgiler canımızı çok sıkar. Peki, dikkat etmemiz gereken konular nelerdir?

Devamını oku

Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Anti-Aging Ellerden Başlar

El bakımıYıllar en çok elleri yıpratıyor. Neden mi? Çünkü umarsızca ve hor kullanılır. Temizlik maddeleri ellerimizin en büyük düşmanıdır. Hatta ellerimizi sabunlamak dahi bizi bu deterjan artıklarından arındırmaz. Bu kimyasallar dokunun üzerindeki koruyucu bariyeri kaldırır ve dış etkenlere daha çok maruz kalmasını sağlar. Yağ dokusu ve cildin su tutma kapasitesi de azalır.

Gözlerin kalbin aynası olması gibi eller de yaşın aynasıdır. Bu yüzden ellerimize mutlaka uygun kremler kullanmalıyız. Krem kullanımı için yaş ya da cinsiyet hiç önemli değildir. Krem kullanırken nelere dikkat etmeliyiz (Gerçi hepimizin bildiği şeyler ama hatırlayalım)?

Devamını oku

Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Saçlara Mevsim Değişimi Geldi

Saç dökülmesiBu mevsim değişimleri beni çok yoruyor. Şu saçlarım her mevsim değişikliğinde intihar etmekten vazgeçse artık… Havalar önce soğudu, şimdi pastırma yazı geldi derken, vücut bu hızlı değişimlerden rahatsız olup biraz tepki veriyor. O zaman saçlarımıza bakalım da sonra sorun olmasın.

Saç dökülmesinin sağlıkla ilgili pek çok sebebi olabileceğini artık hepimiz biliyoruz. Ama sağlık sorunu değil de dönemsel dökülmeler yaşanıyorsa, biraz beslenmemize ve saç maskelerine zaman ayırmalıyız. Erkek ya da kadın olmak, mevsim değişikliklerinde pek fazla fark etmez. Her iki cinsiyet de bu dönemde saçlarına vakit ayırmalıdır.

Devamını oku

Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Göz Altı Morlukları

Göz Altı MorluklarıSizlere söz verdiğim üzere, göz altı morlukları ile ilgili araştırmamı da yapmış bulunmaktayım. Sıkıntı verici bir problem olduğunu bildiğim için son derece ciddi bir yazı yazdım. Aslında arkadaş baskısına uğradım. Uzun yılardır morluk problemi ile mücadele eden arkadaşım adına yaptığım araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim.

Gözlerimizin ne kadar hassas organlar olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bakımları konusunda cildimizden daha çok dikkat istiyorlar. Çok yorgun olduğumuz zaman, gözlerimizi dinlendirmek için mutlaka 1-2 dakika ayırmamız gerekiyor. Örneğin, sallama rezene çayını 10-15 saniye sıcak suda beklettikten sonra gözlerimizin üzerine koyup 1-2 dakika bekletirsek şişkinlik azalacaktır.

Devamını oku

Uzman Görüşü – Pervin Bulgak: Göz Bakımı

Göz bakımıGöz özen ister, bakım ister, krem ister, masaj ister… Birden bire kendimi kaptırmışım özür dilerim. Çok yakın bir tarihte 35 yaşına girdiğim için olsa gerek, gözlerime takmış bulunmaktayım. Bu yüzden ne yapmak, ne yapmamak lazım iyice bir araştırdım.

Gözler kalbin aynasıdır. Bu cümle öyle güzel aktarmış ki, bana üstüne laf söylemek düşmedi.

Yüzümüzdeki en hassas ve kırılgan bölge göz çevresidir. Çünkü tüm cildimize oranla 7 kat daha incedir. Yapılan en büyük hata, yüzümüze kullandığımız ürünü gözlerimize de kullanmaktır. Göz bölgesi için hazırlanmış ya da üretilmiş özel ürünler kullanılmalıdır.

Devamını oku