Cilt Tipiniz Nedir?

Cilt tipiTemel olarak 5 cilt tipi bulunmaktadır: Yağlı, karma, hassas, kuru ve yıpranmış (Güneş etkisi ile). Cilt tipiniz, cildinizin ne kadar çok ya da az yağ ürettiğine bakılarak belirlenir. Genleriniz, beslenme şekliniz, kullandığınız ilaçlar, stres durumunuz, hatta cilt bakım şekliniz, cildinizin ne kadar yağ üreteceğini belirleyen faktörlerdir.

Cilt tipinizi basit bir “cilt testi” ile kendi kendinize kolaylıkla tespit edebilirsiniz: Yüzünüzü yıkayın ve iyice kurulayın. Daha sonra ince bir kağıt mendilden parçalar kopartarak yüzününün değişik bölgelerine bastırın. Eğer kağıt parçaları yüzünüze yapışıyorsa, ya da kağıtta lekeler kalıyorsa cildiniz yağlı; eğer yüzünüzde hiçbir yere yapışmıyor veya lekelenmiyorsa cildiniz kuru demektir. Kağıt parçaları eğer yüzünüzde yalnızca T bölgesine (alın, burun ve çene) yapışıyorsa, bu karma (normal) bir cilt yapısına sahip olduğunuzu gösterir. Kadınların %70’i karma bir cilt yapısına sahiptirler.

Cilt tiplerinin özellikleri aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

Yağlı: Geniş gözenekli ve parlak görünümlüdür. Siyah noktalara ve kızarıklıklara eğilimlidir.

Karma/normal: Bu cilt tipinde gözenekler orta büyüklüktedir. Yumuşak ve düzgün bir dokusu vardır. Kan dolaşımının düzgün olması sebebiyle sağlıklı bir görünümdedir. T bölgesi yağlı olmakla birlikte, yanaklarda kuruluğa eğilimli olabilir.

Hassas: Hassas ciltler incedir, küçük gözenekli ve narindir. Kolaylıkla kızarır; kılcal damar çatlamalarına yatkındır. Alerjik bir yapısı vardır.

Kuru: Kuru ciltler, özellikle temizledikten sonra gerilir. İnce kırışıklıklara, pullanmalara ve kızarıklıklara eğilimlidir.

Yıpranmış: Belirgin kırışıklarla birlikte özellikle yanak ve çene hattı bölgesinde cansız bir rengi vardır. Gerginlik, kılcal damar çatlakları ve doku bozuklukları bu cilt tipinde de görülür.